Varianty povrchové úpravy - Jak na to?

Technologie - sled operací

1. Hrubování

Hrubuje se nástroji s brusivem P 40 - 80. Pro hrubování je vhodný jen nástroj tuhý, tzn. brusný kotouč nebo pás s tuhým kontaktním kotoučem. Hrubují se součásti ze šedé litiny, lité oceli, výkovky, svařence z hrubých plechů apod. Při hrubování se nástroj obvykle nemaže.

2. Hlazení

Hlazení je první operací při úpravě součástí z plechů válcovaných za studena. Hladí se odlitky lité do kokil a jiné předměty středně velkých nerovností. Brousí se brusným kotoučem nebo s brusivem o zrnitosti P 100 - 150.

3. Jemné hlazení

Jemným hlazením brusivem P 180 - 240 se vybrušují součásti z oceli a barevných kovů určené pro galvanické pokovování. Před pokovením se doporučuje zařadit ještě kartáčování. Pro menší součásti z hliníku, mědi nebo zinku může být jemné hlazení poslední operací před leštěním. Nástroje pro jemné hlazení se doporučuje přimazávat lojovou pastou UNIPOL nebo Pragopol.

4. Předleštění

Předleštěním nástroji brusivem P 280 - 320 je poslední operací pod normální povlaky niklu, mosazi, stříbra apod. Součástí z oceli se obvykle před pokovením ještě kartáčují. Pro barevné kovy je předleštění poslední operací před leštěním. Nástroje pro předleštění se doporučuje přimazávat lojovou pastou UNIPOL nebo Pragopol.

5. Jemné předlečtění

Jemné předleštění je poslední operací broušení a používá se brusných nástrojů o velikosti zrna P 400 - 500. Tyto nástroje se vždy přimazávají lojovou pastou UNIPOL nebo Pragopol. Při jemném předleštění nástroji bez brusné vrstvy se doporučuje přimazávat brusnými pastami UNIPOL 6266, 6306. Jemné předleštění je poslední operací před leštěním nerezavějících ocelí a jiných slitinových ocelí.
6. Kartáčování

Kartáčování rotačními kartáči z přírodních sisálových nebo fíbrových vláken přimazávaných brusnými pastami UNIPOL 6266, 6306, 5333 je operace, kterou se upravují součásti určené pro galvanické pokovení. Kartáčováním se především sjednotí povrch součástí složitých tvarů a odstraní kysličníky vzniklé při broušení.Kartáčování je vhodné před dalším leštěním hliníku, nerezavějící oceli apod.

7. Leštění

Leštěním se upravují buď zěkladní materiály nebo povlaky. Při galvanickém pokovování se však základní materiál neleští, ale leštění je mezioperací, kterou se upravují jednotlivé vrstvy. Leštěním se také upravují povlaky vadné nebo povlaky z jiných materiálů. Leští se obvykle ve dvou operacích. Při prvním leštění se leští kotouči mazanými mastnou pastou s hrubším lešticím prostředkem např. UNIPOL 7027, 7004, 5333,  . Druhé leštění se provádí pastami suššími a jemnými (UNIPOL  0017, 1835, 0131, 4211, 0462) kterými se dosahuje velmi vysokého lesku.

Košík

Přihlášení

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení